Salavat ve Salat-ı Tefriciye (Görüntülü)


Share

Salavat ve Besmele Arasındaki İrtibat

Sözler ‘den (14. Lem’anın 2. Makamı, Besmelenin 6. Sırrı):

İşte ey insan! Bu rahmeti bulan, ebedî tükenmez bir hazine-i nur buluyor. O hazineyi bulmasının çaresi: Rahmetin en parlak bir misali ve mümessili ve o rahmetin en belig bir lisanı ve dellâlı olan ve Rahmeten-lil-Âlemîn ünvanıyla Kur’anda tesmiye edilen Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm’ın sünnetidir ve tebaiyetidir. Ve bu Rahmeten-lil-Âlemîn olan rahmet-i mücessemeye vesile ise salavattır.

Evet salavatın manası, rahmettir. Ve o zîhayat mücessem rahmete rahmet duası olan salavat ise, o Rahmeten-lil-Âlemîn’in vusulüne vesiledir. Öyle ise sen salavatı kendine, o Rahmeten-lil-Âlemîn’e vesile yap ve o zâtı da rahmet-i Rahman’a vesile ittihaz et. Umum ümmetin Rahmeten-lil-Âlemîn olan Aleyhissalâtü Vesselâm hakkında hadsiz bir kesretle rahmet manasıyla salavat getirmeleri, rahmet ne kadar kıymettar bir hediye-i İlahiye ve ne kadar geniş bir dairesi olduğunu, parlak bir surette isbat eder.

Elhasıl: Hazine-i rahmetin en kıymettar pırlantası ve kapıcısı Zât-ı Ahmediye Aleyhissalâtü Vesselâm olduğu gibi, en birinci anahtarı dahi “Bismillahirrahmanirrahîm”dir. Ve en kolay bir anahtarı da salavattır.

اَللّٰهُمَّ بِحَقِّ اَسْرَارِ بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ صَلِّ وَ سَلِّمْ عَلَى مَنْ اَرْسَلْتَهُ رَحْمَةً لِلْعَالَمِينَ كَمَا يَلِيقُ بِرَحْمَتِكَ وَ بِحُرْمَتِهِ وَ عَلَى آلِهِ وَ اَصْحَابِهِ اَجْمَعِينَ وَ ارْحَمْنَا رَحْمَةً تُغْنِينَا بِهَا عَنْ رَحْمَةِ مَنْ سِوَاكَ مِنْ خَلْقِكَ آمِينَ”

” Allahım! “Bismillâhirrahmânirrahîm”in hakkı için, âlemlere rahmet olarak gönderdiğin zâta ve bütün âl ve ashabına, Senin rahmetine ve onun hürmetine yaraşır bir şekilde salât ve selâm et. Bize de, Senden gayrı, Senin mahlûkatından hiç kimsenin merhametine muhtaç olmayacağımız bir rahmetle merhamet et.”

Biz de Resül-ü Ekrem Aleyhis-Selat-û Vesselâm’a sonsuz salat ve selam ederiz:

“Salavâtullahi ve melâiketihi ve enbiyâihi ve rusulihi ve Cemi-’i Halkihi alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidinâ Muhammed.

Aleyhi ve aleyhimusselâmu ve rahmetullâhi ve berekâtuhu ebeden dâimen Yâ Rabbel âlemîn..”

Hz. Ali (ra)’den rivayet edildiğine göre, bu Salavat-ı Şerifenin, her gün 3 defa, Cuma günü 100 defa okunulması tavsiye edilmiştir.

“Ey Rabbimiz bu Salavat-ı Şerife’yi maddi-manevi bütün dertlerimize deva eyleyerek şu mübarek gecedeki hayrımıza olan duamızı kabul eyle. Âmin.”

Büyük Cevşen’in “Delail’u’n-Nur kısmından ve 25. Lem’anın 25. Devâsından:

Salat-ı Tefriciye (Salat-ı Nâriye)

“Allah’ım! Kalplerin tabibi ve ilacı, bedenlerin âfiyeti ve şifası, gözlerin nuru ve ışığı olan Efendimiz Hz. Muhammed’e onun âl ve ashabına salat ve selam eyle!”

Salat-ı Tefriciye dair suallere cevap için tıklayın

Salavatın faydalarını okuyun, merhum M. Said Özdemir ağabeyden izleyin

Hadis: “Asıl cimri benim ismim geçtiği zaman salavat getirmeyenlerdir!”

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir